Силіконовий каучук чи порцеляна? Який вид зовнішньої ізоляції вводу обрати?

Перше покоління композитних ізоляторів із використанням силіконового каучуку бере свій початок у Північній Америці, на початку 1970-х років, а період їхньої експлуатації складає вже майже 50 років. Тому у виробництві високовольтних вводів традиційно використовується силіконовий каучук, а не інші, більш нові ізоляційні матеріали. Практичний досвід використання композитних вводів показав, що силіконовий каучук має надзвичайну стійкість до забруднень і пробоїв, який також характеризується тривалим строком експлуатації та високою надійністю. Зокрема, період експлуатації вводу, у конструкції якого використовується силіконовий каучук, здебільшого залежить від виду сировини, технології виробництва, конструкції та системи забезпечення якості.

Таким чином, під час виготовлення вводів ChinSun, передусім беруться до уваги наступні аспекти:

  • Щодо електричних характеристик – крім тривалої робочої напруги, конструкція високовольтних вводів також повинна витримувати перехідні робочі й грозові перенапруги та ефективно запобігати пошкодженню ізоляції. Вводи повинні витримувати ці навантаження, зберігаючи цілісність зовнішньої та внутрішньої ізоляції.
  • Щодо механічних параметрів – вводи повинні функціонувати стабільно та надійно, навіть в умовах тривалого навантаження, а також витримувати вплив екстремальних чинників, наприклад, ураганів, землетрусів тощо.
    Крім вимог щодо бездоганних електричних і механічних параметрів, вводи також повинні мати бездоганну стійкість до атмосферних умов і старіння. Зокрема, ввід повинен бути стійким до впливу дощу, снігу, граду, вітру та сонячних променів, а також екстремально низьких та високих температур. Він також повинен зберігати свою початкову стабільність і надійність протягом усього строку експлуатації, тобто понад 30 років.

Зважаючи на викладене вище, композитам на основі силіконового каучуку, що використовуються під час виготовлення вводів ChinSun, притаманні такі унікальні властивості:

  • Менша вага.Щільність силіконового каучуку набагато нижча за щільність кераміки, тому загальна вага вводу (прохідного ізолятора) значно знижується за рахунок використання силікону замість порцеляни. Вводи з меншою вагою мають також низку переваг, таких як простота транспортування та монтажу, зручна конструкція ущільнення, кращі механічні властивості тощо.
  • Бездоганні параметри захисту від забруднення та пробою. Силіконовий каучук ChinSun має чудові водовідштовхувальні властивості. У складних погодних умовах, таких як сильний туман, мряка, роса, танення снігу й льоду, поверхня силіконового каучуку утворює окремі водяні бульбашки замість суцільного шару води. Електропровідність шару забруднення дуже слабка, тому ймовірність витоку струму дуже низька, як і ризик виникнення електричної дуги. Отже, дуже малоймовірне утворення електричної дуги на окремих ділянках ЛЕП, яка могла би призвести до пробою зовнішньої ізоляції вводу. З часом силіконова поверхня забруднюється, а водовідштовхувальні властивості конструкції зосереджуються на поверхні шару забруднення. Саме такі унікальні властивості притаманні силіконовому каучуку! За такого рівня забруднення й тієї ж довжині шляху витоку, напруга пробою, у разі забруднення вводу, конструкція якого містить силіконовий каучук, може досягати значення, яке вдвічі перевищує цю напругу забрудненого вводу з порцеляновою покришкою.
  • Більш проста експлуатація та обслуговування. Чудова стійкість до забруднення матеріалів, склад яких містить силіконовий каучук, значно підвищує надійність роботи всієї електроенергетичної системи. Відсутня також необхідність очищення вводів із силіконовою ізоляцією, встановлених у забруднених зонах, як це має місце у випадку використання порцеляни, що значно знижує вартість експлуатації та обслуговування підстанцій, розташованих у середовищі з високим показником забруднюючих речовин.
  • Стійкість до механічних пошкоджень. Композитні вводи ChinSun характеризуються високою ударостійкістю, що мінімізує ймовірність механічних пошкоджень під час монтажу і транспортування, а також ефективно обмежує наслідки пошкоджень, спричинених людськими факторами, навіть такими як постріли з вогнепальної зброї.
  • Згідно з опитуванням, проведеним у 2000 році робочою групою CIGRE з питань надійності високовольтних вводів, за участю понад 70 компаній, які працюють у різних регіонах світу, 54% компаній обрали композитні вводи, призначені для використання у забруднених регіонах, з яких 47% віддає перевагу композитним вводам у зв’язку з їх перевагами під час монтажу і транспортування, та 35% – з економічних причин.

Тому в конструкції зовнішньої ізоляції композитних високовольтних вводів, прохідних ізоляторів та вводів для розподільчих щитів, компанія ChinSun широко використовує всесвітньо відомі матеріали із силіконового каучуку із захистом від ультрафіолетового випромінювання. Завдяки використанню силіконового каучуку, зовнішня ізоляція вводу набагато надійніша, ніж у випадку конструкційних рішень із використанням порцеляни. Неперевершена стійкість до забруднення та пробоїв забезпечує можливість використання вводів із RIS-ізоляцією в будь-яких електроенергетичних системах.